KARNAWAŁ NA TEATRALNEJ 8 lutego o godz. 17.00 – WSTĘP WOLNY!

 

KARNAWAŁ NA TEATRALNEJ

 

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach (ul. Teatralna 4) zaprasza w piątek 8 lutego na koncert najpiękniejszych melodii operetkowych i musicalowych KARNAWAŁ NA TEATRALNEJ.

Wystąpią: Gabriela Silva, Agata Moll, Oskar Silva oraz ich goście.

Koncert rozpocznie się o godz. 17.00; wstęp jest wolny.

 

GABRIELA SILVA pochodzi ze Świętochłowic, jest absolwentką Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie; kształciła głos pod kierunkiem prof. Krystyny Szczepańskiej oraz prof. Haliny Słonickiej.  Odniosła wielki sukces debiutując rolą Paminy w Czarodziejskim Flecie Mozarta w Walencji, w inscenizacji Warszawskiej Opery Kameralnej. Podziwiana była na scenach w Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Szwajcarii, Szwecji, Izraelu, Tunezji, Indiach, we Włoszech oraz w Ameryce Południowej.

Od 1988, przez trzy kolejne lata, brała udział w Festiwalu Mozartowskim w Madrycie, gdzie występowała w rolach Paminy, Konstancji (Uprowadzenie z Seraju) i Fiordiligi (Così fan tutte). Jako Donn’Anna, na zaproszenie Opery Narodowej w Rydze, wyjechała wraz z tamtejszą produkcją Don Giovanniego na tournée po Izraelu. Gościnnie występowała w roli Abigaille (Nabucco) w Porto (Portugalia). Wraz z Teatrem Wielkim w Łodzi wyjechała na tournée po Niemczech w produkcji Viva Verdi. Z zespołem Opery Śląskiej w Bytomiu występowała w partii Abigaille, od kilku lat biorąc udział w letnich tournée po Niemczech, Szwajcarii i Holandii. Partię Abigaille wykonywała również na Festiwalu Operowym w Weisel z Operą NOVA w Bydgoszczy. Z tym samym zespołem występowała w roli Saffi w Baronie Cygańskim podczas tournée po Niemczech. W 2008 wystąpiła w koncercie verdiowskim w Filharmonii Berlińskiej z towarzyszeniem Orkiestry La Passione. Wraz z zespołem Warszawskiej Opery Kameralnej wyjechała na tournée po Hiszpanii, z dużym sukcesem wykonując partię Kostelnički w Jenůfie Janačka. W tym samym roku wystąpiła na koncercie w Bangalore (Indie) podczas tamtejszego Festiwalu Kultury Polskiej.

W repertuarze artystki znajdują się zarówno partie operowe jak i oratoryjno kantatowe, a także operetkowe. Do najważniejszych należą Donn’Anna (Don Giovanni), Konstancja (Uprowadzenie z Seraju) i Hrabina (Wesele Figara) Mozarta, Elvira (Włoszka w Algierze) Rossiniego, Abigaille (Nabucco), Leonora (Trubadur), Violetta (Traviata), Gilda (Rigoletto) i tytułowa Aida Verdiego, Agata w Wolnym Strzelcu Webera, Mimì (La Bohême), Cio-Cio-San (Madama Butterfly) i Tosca Pucciniego oraz Kostelnička w Jenůfie Janačka i tytułowa bohaterka Giocondy Ponchiellego.

Gabriela Silva od kilku lat prowadzi klasę śpiewu solowego na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Ma tytuł doktora habilitowanego.

 

AGATA MOLL – artystka musicalowa i operetkowo; pochodzi z Chorzowa; na stałe mieszkająca i pracująca w Austrii

 

OSKAR SILVA – baryton, student Akademii Muzycznej w Gdańsku; edukację muzyczną  rozpoczął od nauki gry na wiolonczeli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

About the author: chajecd