Plusy i minusy pieluszek jednorazowych

Dzisiejsze niemowlęta są nie do wyobrażenia bez pieluszek. Ułatwiają one życie wielu rodzicom. W nocy, podczas spacerów i w szpitalu, pieluszki są niezbędne. Jednocześnie jednak o niczym niemal nie toczy się tak zażarta debata jak o szkodach i korzyściach tego wynalazku. Istnieje wiele opinii, mitów i spekulacji. 

Czy warto stosować pieluchy jednorazowe?

Pieluchy jednorazowe cieszą się zainteresowaniem na całym świecie i są niezbędne nie tylko w domach, ale także w szpitalach. Jednocześnie z jakiegoś powodu o pieluszkach jednorazowych ciągle się mówi, przedstawia się absurdalne argumenty o ich szkodliwości dla dzieci, prowadzi się różne badania i eksperymenty. Rodzice, otrzymując ze wszystkich stron sprzeczne informacje, nie będą rozumieli, czy ciągłe zakładanie dziecku tej pieluszki jest szkodliwe, czy nie.

Zasady użytkowania pieluch jednorazowych

Należy przede wszystkim prawidłowo używać pieluszek jednorazowych. Oczywiście nie trzeba ich zmieniać co pół godziny czy godzinę, jak na przykład pieluchy gazikowe, ale nie powinno się też trzymać w nich dziecka przez cały dzień. Przynajmniej dlatego, że nawet nowoczesne pieluszki i tak prędzej czy później przelewają się i przeciekają.

Pieluchy powinny być zmieniane co kilka godzin, w zależności od tego, jak bardzo są pełne, i natychmiast, jeśli dziecko ‘poszło do toalety. Zadbaj też o to, by dać dziecku odpocząć od pieluszek, pozwól mu przez jakiś czas leżeć nago, brać kąpiele powietrzne. Im częściej i na dłużej, tym lepiej.

Aby pieluszka nie ocierała się o skórę dziecka i nie przeciekała, np. w nocy, trzeba zadbać o to, by rozmiar był dopasowany do wagi i wieku dziecka. Jeśli pieluszka powoduje podrażnienia, pieluszkowe zapalenie skóry i reakcje alergiczne, należy zmienić producenta. Jeśli problem pozostaje po kilku firmach, wtedy lepiej zrezygnować z pieluch.

Pod pieluszki stosuj kremy i pudry

Pieluszki należy przechowywać w suchym miejscu o stabilnej temperaturze. W przypadku wahań wilgotności i temperatury otoczenia staną się one, po prostu bezużyteczne. Kupując po raz pierwszy pieluszki danej firmy, nie zaopatruj się od razu, ale raczej weź małe opakowanie do wypróbowania. Wszystkie dzieci są indywidualne i nawet tanie pieluszki dla jednych sprawdzają się dobrze, podczas gdy najdroższe modele powodują podrażnienia skóry u innych.

Możesz również polubić…